Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dětský domov, Ostrava - Hrabová

 

   Dětský domov je státní, popřípadě i nestátní školské výchovné zařízení. Jedná se o zařízení pro děti s nařízenou ústavní výchovou, které nemají poruchy chování, zpravidla ve věku od 3 do 18 let, případně do ukončení přípravy na budoucí povolání. Zajišťuje výchovnou, hmotnou a sociální péči dětem převážně s normálním duševním vývojem, které ze závažných důvodů nemohou být vychovávány ve vlastní rodině a nemohou být osvojeny

nebo umístěny  v jiné formě náhradní rodinné péče.

Část dětí tráví v ústavu i své nejútlejší dětství přímo od narození až do dospělosti.Kdo je však

v 18ti letech dospělý? Bylo  dokázáno, že ústavní výchova nezabezpečuje vždy plně kvalitní

prostředí pro život a vývoj dítěte a jeho přípravu na budoucí úspěšný život ve společnosti. Následky ústavní výchovy se mohou projevit v nízké nebo snížené schopnosti jedinců, celoživotně umístěných v ústavech, zastávat své společenské role.

           Náš dětský domov ( dále už jen DD) má kapacitu 30 dětí ve věku 3 – 18 let, ale mohou tu být i děti starší, až do 26 let, pokud studují a nemají vlastní příjem.

Máme 3 rodinné skupiny po 10 dětech různého věku i pohlaví např.jedna rodinka má 1 předškolačku Mařenku J, 1 druhačku, 1 třeťáka, 1 páťáka,1 sedmáka, 2 deváťáky, 2 dívky v učení a 1 studenta

Hlavním účelem a předmětem naší činnosti je zajišťování výchovné, hmotné a sociální péče včetně celodenního stravování pro svěřené děti. Pečujeme jak o děti zdravé, tak i děti postižené ( smyslově i tělesně ).

Děti docházejí dle svých schopností a věku na různé typy škol: základní, speciální, mateřská, školy pro zdravotně handicapované děti, odborná učiliště a střední školy. Hodně spolupracujeme se školami a snažíme se o to, aby handicapované děti byly integrovány do základních škol ( velmi pozitivně to děti ovlivňuje ).

  Spolupracujeme s různými nadacemi např. Nadace Terezy Maxové, Nadace L.a V.Klausových, které některé děti finančně podporují, např. platí školné, výměnné pobyty v zahraničí, jazykové kurzy nebo autoškolu. Z toho vyplývá, že nadané děti v dětských domovech mají velké šance na odborné studium bez ohledu na finanční stránku.

            Teď máme chlapce, který chce jít po maturitě na VŠB, tak uvidíme. Je ve 3.ročníku, takže se může ještě ledaco změnit.

            S dětmi se pravidelně připravujeme do školy, kontrolujeme ŽK, zkoušíme je, vysvětlujeme a chodíme na třídní schůzky. Naše děti jsou stejné jako děti v rodině, občas zatají úkol, nenechají si zapsat špatnou známku nebo dostanou poznámku. Já je chápu, protože jsem dělala to saméJ.

           Hodně podporujeme zájmovou činnost dětí a snažíme se, aby každé dítě mělo alespoň 1 kroužek, takže někteří hrají fotbal za místní oddíl, hrají rugby, florbal, chodí do atletiky, hrají stolní tenis a basket, jiní navštěvují dramatický či výtvarný kroužek, 3 hrají na housle, 2 na flétnu, 3 na kytaru, 3 chodí do náboženství. Všechny zájmové kroužky jsou mimo DD, aby děti měly možnost co největšího kontaktu s ostatními dětmi. Je třeba je co nejvíce zaměstnat, aby neměli čas na hloupostiJ

          Děti však mají i povinnosti v DD – úklidy nejen svých pokojů, ale i společných místností, pomáhají v kuchyni, perou prádlo, žehlí a chodí na nákupy.

Výhodou našeho DD je tzv.cvičný byt, který je sice v budově DD, ale má samostatný vchod. Děti od 16 let se tady střídají vždy po 1 týdnu – dostanou finanční normu na týden ( 490 Kč )a starají se o sebe samy. Je to malá garsonka, kde není televize, která jim tam asi nejvíce chybí.

S každým dítětem slavíme jeho narozeniny, dostane dort se svíčkami a samozřejmě i dárek v určité hodnotě ( částka na dary je rozdělena podle věku ). Když dítě od nás odchází, je oslava větší, sejdeme se všichni, zpíváme a povídáme si. Je to veselé a zároveň i trochu smutné.

          Každé dítě, které od nás odchází, má výuční list nebo maturitní vysvědčení a pomáháme jim i s hledáním ubytování a zaměstnání. Někomu se podaří sehnat byt, někdo odchází zpátky domů nebo do Domu Na půl cesty. I po odchodu z domova jsme s dětmi v kontaktu a ještě 2 roky máme povinnost jim pomáhat se vším, co je potřeba. Odměnou je nám pak to, že za námi chodí i se svými rodinami. Taky mezi našimi sponzory jsou i naši bývalí svěřenci a to je super, ne?

Pořádáme i srazy našeho DD ( 1x za 2-3-roky ), kde se sejdou bývalí svěřenci i zaměstnanci. V roce 2005 nás bylo 120 a bylo veselo do ránaJ

Během víkendů a prázdnin jezdíme hodně do přírody nebo jezdíme na sportovní akce, pořádané mezi DD – atletické závody, florbalový turnaj, fotbal, stolní tenis, vybíjená, plavání, bowling a v zimě závody na lyžích.

V létě jezdí děti na rekreace, poznávají krásy naší vlastiJ, do táborů a někdy i k moři. Každý rok je pořádán celostátní sraz dětí z DD, je to vždy někde jinde a z každého domova se účastní 8 – 10 dětí.

A krásné jsou vánoce. Štědrý den máme v domově už 20.12. a to všichni zaměstnanci i děti a pak s těmi, co nemohou jít domů, jedeme 22.12.na týden do Krkonoš.

Napsala jsem samé kladné věci, ale těch záporných zase tolik není, ale přece jen se něco objeví. Momentálně se všemožně  snažíme omezit  kouření u dospívajících!!!!!!!!!, moc se nám to však nedaří, ale my se nevzdámeJ

Kdybych teď končila ZDŠ a měla se rozhodovat o svém budoucím povolání, zase bych si vybrala vychovatelku v dětském domově. To je celkem pěkný závěr, ne?

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář